Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Red Dead Redemption 2 Türkçe yama çalışması geliyor

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Oyun
  • Red Dead Redemption 2 Türkçe yama çalışması geliyor

Red Dead Redemption 2 Türkçe yama çalışmaları tekrar başlıyor. Bu sefer farklı bir takım tarafından ele alınan proje için birinci görüntü yayınlandı. Yamanın birinci kısmı kapsayan kısmı için yapılan gösterimde oyunun Türkçe lisanına çevirilmiş kısımlarına değiniliyor. Ayrıyeten yamanın nasıl yapılacağına ve takımın Discord sunucusuna da ulaşmanız mümkün.

Red Dead Redemption 2 Türkçe yama tekrar yolda

Rockstar Games tarafından geliştirilen Red Dead Redemption 2 için Türkçe yama konusu bildiğiniz üzere hayli karmaşık bir hal almıştı. Take Two oyunları için Türkçe yama çalışmalarını engellediği bildirisini resmi olarak olmasa da bir biçimde yaptıktan sonra oyuncular bu duruma epey öfkelenmişti. Bugün tekrar Red Dead Redemption 2 Türkçe yama çalışmalarının başladığını işaret eden ve birinci kısımdan kesitler gösteren bir görüntü yayınlandı.

Üçüncü parti bir yazılımla yapıldığını gördüğümüz Türkçe yama başkalarından hayli farklı çalışıyor. Bir program vasıtasıyla oyunun ana belgelerini büsbütün değiştirmeden Türkçe altyazıyı ekranınızın bir kısmına iliştirebiliyorsunuz. Aslında dizi ve sinemalarda gördüğümüz altyazı çalışmalarının farklı bir örneği olarak isimlendirebileceğimiz hoş bir sistem olmuş. Take Two’nun bu bahis ile ilgili ne yapacağını şimdi bilmesek de oyunun Türkçe yaması için birilerinin emek harcadığını görmenin hoş olduğunu söylemeliyim.

Görüntüde bahsedildiği üzere aslında bu yamanın birkaç küçük sorunu de var. Diyalog geçişlerinde başta yazan isimlere odaklanırken oyunun akışını kaçırabilmemiz mümkün. Yamanın çevirilerinde de kimi yanlışlar göze çarpıyor. Umarız ki son sürüme gelindiğinde bunlar aşılmış olur, bilhassa kültürel deyişlerin kullanıldığı cümlelerde mana kaymaları yaşanmış ve argo sözlerin çevirisi yepyeni lisanındaki hissiyatı yansıtamıyor. Lakin bunları konuşmak için şimdi çok erken değil mi? Pekala siz Take Two’nun bu yama çalışmasına bir halde müdahale edeceğini düşünüyor musunuz? Çalışmayı bırakan mod gruplarının akabinde Türk oyuncusu tarafından sevilmeyen bir firma olmayı başaran Take Two umarız ki yamayı geliştiren arkadaşlarımızın önüne taş koymaz.

Grubun Discord sunucusuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Yamanın sürümlerini ve geliştirme sürecini takip etmek istiyorsanız akış orada gerçekleşiyor. Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Red Dead Redemption 2 Türkçe yama çalışması geliyor YAPILAN YORUMLAR

  • Aziz
    3 hafta önce

    selamun aleyküm paylaşımınız inan ki hayran edici, tebrikler

   
%d blogcu bunu beğendi: